Konečne ich máme doma! Montessori vkladacie valčeky. Originál veľké valčeky s 10 valcami sú samozrejme lepšie, ale pre domáce potreby postačí aj táto mini verzia. A zatiaľ budem šetriť.
Ako vždy, keď jej ukážem niečo nové aj toto ju hneď zaujalo.
Montessori valčeky patria k zmyslovému materiálu. Takže najskôr si umyjeme ruky, aby sme ich odmastili a dieťa mohlo lepšie vnímať hmatom.
Vyberieme prvú sadu valčekov: rovnaká výška, rôzna šírka valčekov. Podľa pravidla od najväčšieho po najmenší sadu položíme, tak aby najširší valec bol ako prvý. Vyberieme valčeky. Zoberieme valec do dominantnej ruky a prstami nedominantnej ruky prejdeme po obvode spodnej strany valca, potom prstami prejdeme dno valca a vložíme valec dnu. Učíme pojem: hrubý- tenký , úzky-široký.
Pri predvádzaní urobte chybu, a ukážte ako ju opraviť. Ukladáme zľava doprava.
Druhá sada: výška sa znižuje, šírka sa znižuje. Ukladáme od najširšieho a najnižšieho valca. Pojmy: vysoký- nízky, veľký, malý. Po zvládnutí druhej sady spojíme s prvou sadou do tvaru V. Valce premiešame
Tretia sada: šírka sa zväčšuje, výška sa znižuje. Ukladáme od najnižšieho a najširšieho. Pojmy: vysoký-nízky, široký-úzky. Tri sady spojíme do tvaru trojuholníka.
Štvrtá sada: šírka sa nemení, výška sa znižuje. Ukladáme od najvyšieho po najnižší. Pojmy: vysoký-nízky. Štyri sady spojíme do štvorca.
Ďalšiu sadu vlačekov pridávame až po dostatočnom zvládnutí a precvičení si samotnej sady. Sárkina zvedavosť však bola silnejšia a dostala sa aj k ostatným sadám. Tak som ju nechala, že ako sa s tým popasuje. Celkom jej to išlo. Nepodarila sa jej, ale 4. sada, kde je dôležité mať už dostatočne nacvičný odhad zrakom.
Takto skúšala prštekmi dierky.
Ak dieťa zvládne všekty štyri bloky valcov. Rozložíme ich a pýtame sa: " Nájdi mi najnižší (najvyšší, najširší, najužší) valec. Ktoré valce sú rovnaké?
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára